W roku szkolnym 2021/22 Szkoła Podstawowa w Ostrowicach uczestniczyła w Projekcie POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE .
W ramach Projektu uczniowie zrealizowali 133 godziny zajęć dodatkowych. Były to zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się , zajęcia rozwijające uzdolnienia w zakresie przedmiotów ścisłych, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, warsztaty – robotyka i warsztaty – sensoplastyka.
W ramach zajęć rozwijających umiejętność uczenia się realizowanych z projektu uczniowie rozwinęli umiejętność samodzielnego uczenia się, logicznego myślenia, organizowania własnej pracy oraz radzenia sobie ze strasem. Wypracowali również umiejętność szybszego i bardziej efektywnego przyswajania wiedzy. Poznali różne techniki i metody uczenia się- mnemotechniki. Głównie były to zasady skutecznego zapamiętywania, aktywne powtórki, rola skojarzeń i przerw w uczeniu się oraz sposoby ich zastosowania w praktyce. Uczniowie sami doświadczyli i przekonali się, które techniki/metody są najskuteczniejsze w kontekście ich indywidualnych predyspozycji i stylów uczenia się zdiagnozowanych w czasie w/w zajęć. Spodziewane efekty to : zwiększenie potencjału umysłowego, nabycie pewności siebie, stosowanie zasad skutecznego uczenia się̨, lepsza pamięć, znajomość i wykorzystywanie ogólnych zasad i wybranych technik uczenia się̨, pozytywna motywacja do nauki, zrozumienie konieczności nauki i korzyści z niej płynących, znajomość ćwiczeń́ poprawiających koncentrację, zaplanowanie czasu potrzebnego do nauki, znajomość sposobów radzenia sobie ze stresem szkolnym.
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizowane z projektu pomogły w opanowaniu i utrwaleniu bieżących wiadomości, które przewidziane są w realizowaniu podstawy programowej. Praca w małych grupach i indywidualne podejście do każdego ucznia zmotywowały uczniów do dalszej nauki i wykształciły w nich większą samodzielność podczas pracy na zajęciach. Wsparcie uczniów w zakresie edukacji matematycznej odbywało się poprzez dobór ciekawych zadań i ćwiczeń- w tym narzędzi TIK, co dodatkowo wpłynęło na atrakcyjność zajęć, wzmocniło poczucie własnej wartości oraz systematyczność, pracowitość i wytrwałość uczniów. Celem zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego było podniesienie sprawności językowej, czyli zdobycie przez uczniów umiejętności swobodnego i skutecznego posługiwania się językiem ojczystym w mowie i piśmie. Akcent został położony na ćwiczenia ortograficzne i interpunkcyjne oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem na poziomie semantycznym.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach z robotyki. Rozwijali swoje zainteresowania i nabywali nowe umiejętności. Zajęcia prowadzone były głównie w formie zabawy, przez co stymulowały dziecko do odkrywania nowych zainteresowań i pasji. Najważniejszym aspektem było samodzielne wykonywanie zadań, natomiast kolejne wyzwania opierały się na zdobytej wcześniej wiedzy. Uczniowie poznali podstawy programowania, które konieczne są do „ożywiania” robota. Są to umiejętności pożądane i przyszłościowe.
Zajęcia z sensoplastyki to nie tylko fantastyczna zabawa, która stymuluje równocześnie wszystkie zmysły, lecz także okazja do relaksacji. Podczas zajęć dzieci rozwijały kreatywność oraz twórcze myślenie. Zajęcia przyczyniły się do budowania właściwych relacji i współdziałania w grupie, poprawy zdolności koncentracji i skupienia uwagi.